ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Dr. Asım DİRİM (1912-1967)

Dr. Asım DİRİM 1912 yılında İstanbul’da Eyüp Sultan’da doğdu. Dokuz günlükken öksüz kalan Asım DİRİM annesinden aldığı mûsıkî istidadı ile henüz 8 yaşında iken kemana kendi kendine pratik olarak başladı. Bu başlama fasılasız olarak uzun seneler sürüp giderken bir yandan da nota öğrendi. Kabataş Lisesi’nin ilk sınıflarında iken yakın aile dostu Laika KARABEY’in dikkatini çekti. Henüz 15-16 yaşlarında iken Şark mûsıkî Cemiyeti’nin konser heyetine dahil oldu. Burada cemiyetin fesih tarihine kadar bütün konserlerine iştirak etti, zaman zaman sololar yaptı.

Yine İstanbul radyosunun postane üstündeki neşriyatı sırasında Refik ve Fahire FERSAN ile birlikte programlara katıldı. Daha sonra doktor olup Anadolu’ya mecburi hizmete gitti. Askerlik görevi için İstanbul’a geldiğinde İstanbul Konservatuarı Türk mûsıkîsi icra heyetinde fahrî olarak çalıştı. Memuriyetinin İstanbul’a naklinden sonra radyoda Burhaneddin ÖKTE ve Vecdi SEYHUN ile verdiği saz eserleri konserleri ile alâka çekti. Cevdet ÇAĞLA’nın Radyo’ya şef olmasından sonra, Klâsik Türk mûsıkîsi korosunu idare etti.

2018/2019 Çalışma Dönemi Açılışı

2018/2019 Çalışma döneminden itibaren EYÜP SULTAN BELEDİYE BAŞKANI , Sayın REMZİ AYDIN'ın destek ve himayelerinde Belediye ve Vakfın müşterek çalışması ile Türk Müziği faaliyetlerini KONSERVATUAR olarak devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

EYÜP MÛSIKÎ VAKFI bu konuda Mütevelli Üyemiz Aylin Şengün Taşçı tarafından hazırlanan STATÜ’yü görüşmek üzere ilk toplantısını yaptı.

Toplantımıza Vakıf Mütevelli üyeleri : Nihat İncekara, Aylin Şengün Taşçı, Vedat Çakır, Uygun Somer, Sevinç Erdoğan Karatepe ve Mehmet Karaman, Denetleme Kurulu Üyesi: Birol Güner , Sanat Eğitmenlerimiz Emine Yılmaz, Sinem Sevindik, Rıfat Çalışkan ve Vakıf Görevlisi Adem Ödübek katıldılar.

Çalışmalarımızın TÜRK MÜZİĞİ'ne hizmet yolunda Hayırlar getirmesini ve Başarılı sonuçlara ulaşmasını diliyor, bu vesileyle Belediye Başkanımız Sayın REMZİ AYDIN'a Şükranlarımızı Arz ediyoruz.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014