ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
M. Sabahattin ERGİN (1926 -?)

İstanbul, Eyüp Defterdar’da, 1926 Eylül’ünde doğan emekli Koramiral Sabahattin ERGİN, 1983 yılından beri İ.T.Ü. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı’nda sanatçı öğretim görevlisidir.

1935 yılında, henüz ilkokul sıralarında iken, İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne devamla başladığı müzik yaşamına daha sonraları tenor saksofon ve tanburu da katarak devam etti. Kendi söylemine göre; müziğe adadığı yaşamı içinde, 42 yıl süren bir muvazzaf askerlik hizmeti de yer almış ve bu hizmetini, kadrosuzluk nedeni ile emekliye ayrılarak tamamlamıştır.

Askerlik süresi içinde, ülkeye çok önemli hizmetlerde bulunmuş; bir çok takdirname, şerit rozet ve ödül almış, bu meyan da, A.B.D. Parlamentosu Capitol’de, 19.Mayıs.1982 günü doğrudan şahsı adına bayrak dalgalandırmış, o bayrak ve beratı, Belçika’da Mons’ta, bir törenle kendisine sunulmuştur.

Halen İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda lisans, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora programlarında Müzik Pedagojisi, Müzik Eğitimi Felsefesi, Çağdaş Müzik Eğitimi Yöntemleri ve Mukayeseli Müzik Tarihi gibi dersleri Türkçe ve İngilizce olarak vermektedir.

İ.T.Ü. dışında, Türk Mûsıkîsi Vakfı, Anadolu Bilim ve Teknoloji Stratejileri Araştırma Enstitüsü ve diğer bazı kültürel ve bilimsel dernek ve kurumlarda, kurucu yönetim kurulu başkanlığı ve kurucu üyelikler de yapmıştır. Ayrıca Atatürkçülük ve jeopolitik konuları üzerinde çalışmalar yapmakta olup, meşgul olduğu çeşitli alanlarda ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklere; konuşmacı, bildiri sunucu ve panelist olarak katılmaktadır. İlgilendiği konulardan bazıları kitap, makale ve tebliğler olarak basılmıştır.

2018/2019 Çalışma Dönemi Açılışı

2018/2019 Çalışma döneminden itibaren EYÜP SULTAN BELEDİYE BAŞKANI , Sayın REMZİ AYDIN'ın destek ve himayelerinde Belediye ve Vakfın müşterek çalışması ile Türk Müziği faaliyetlerini KONSERVATUAR olarak devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

EYÜP MÛSIKÎ VAKFI bu konuda Mütevelli Üyemiz Aylin Şengün Taşçı tarafından hazırlanan STATÜ’yü görüşmek üzere ilk toplantısını yaptı.

Toplantımıza Vakıf Mütevelli üyeleri : Nihat İncekara, Aylin Şengün Taşçı, Vedat Çakır, Uygun Somer, Sevinç Erdoğan Karatepe ve Mehmet Karaman, Denetleme Kurulu Üyesi: Birol Güner , Sanat Eğitmenlerimiz Emine Yılmaz, Sinem Sevindik, Rıfat Çalışkan ve Vakıf Görevlisi Adem Ödübek katıldılar.

Çalışmalarımızın TÜRK MÜZİĞİ'ne hizmet yolunda Hayırlar getirmesini ve Başarılı sonuçlara ulaşmasını diliyor, bu vesileyle Belediye Başkanımız Sayın REMZİ AYDIN'a Şükranlarımızı Arz ediyoruz.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014