ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Necdet DÖNMEZ (1927-)

15.Ekim.1927′de İstanbul’da doğdu. Ailesi aslen Selaniklidir. Tahsiline orta okuldan sonra Sivas Öğretmen Okulu’nda devam etti. Öğretmenlik mesleğine başladıktan sonra önce Van, Konya ve Tekirdağ’da çalıştı. Daha sonra orta eğitim kurumlarında öğretmenliğe devam etti. İstanbul’da da 18 yıl görev yaptıktan sonra 25 yıllık öğretmenlikten kendi isteğiyle 1976 yılında emekli oldu.

Kendi ifâdesine göre mûsıkî sevgi ve gücüne sahip olduğundan olsa gerek Özel Cağaloğlu Türk mûsıkîsi Konservatuarı’na 2 yıl devam etti. İdealinde mûsıkîmizi her yönüyle öğrenmek isteği vardı. Bu yönde imkanlarını kullandı. Ayrıca ud çalmasını öğrendi.

1965-1997 yılları arasında muhtelif lise (İstanbul Erkek, Çemberlitaş, Eyüp) Polis Koleji, Eminönü Halk Eğitim, Edebiyat Vakfı ve bazı orta okullarda toplam 17 koro çalıştırdı. Eyüp mûsıkî Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 1965 yılından bu güne kadar geçen sürede Eyüp’te Türk mûsıkîsinin idamesi ve gelişmesi için hizmet etti, sırasıyla Eyüp Merkez İlkokulu’nda İlk ve Orta Öğretim Öğrenci Korosu, Eyüp Lisesi Korosu ve Eyüp mûsıkî Derneği’nde mûsıkî hocalığı yaptı.

42 şarkı 8 saz semâîsi besteledi. T.R.T. Repertuarı’nda 8 eseri mevcut olup ayrıca 60 adet şarkı güftesi yazdı. 95 civarında öğrencisine özel ders vererek bunlara Türk mûsıkîsini öğretti.

Hâlen mûsıkî çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

2018/2019 Çalışma Dönemi Açılışı

2018/2019 Çalışma döneminden itibaren EYÜP SULTAN BELEDİYE BAŞKANI , Sayın REMZİ AYDIN'ın destek ve himayelerinde Belediye ve Vakfın müşterek çalışması ile Türk Müziği faaliyetlerini KONSERVATUAR olarak devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

EYÜP MÛSIKÎ VAKFI bu konuda Mütevelli Üyemiz Aylin Şengün Taşçı tarafından hazırlanan STATÜ’yü görüşmek üzere ilk toplantısını yaptı.

Toplantımıza Vakıf Mütevelli üyeleri : Nihat İncekara, Aylin Şengün Taşçı, Vedat Çakır, Uygun Somer, Sevinç Erdoğan Karatepe ve Mehmet Karaman, Denetleme Kurulu Üyesi: Birol Güner , Sanat Eğitmenlerimiz Emine Yılmaz, Sinem Sevindik, Rıfat Çalışkan ve Vakıf Görevlisi Adem Ödübek katıldılar.

Çalışmalarımızın TÜRK MÜZİĞİ'ne hizmet yolunda Hayırlar getirmesini ve Başarılı sonuçlara ulaşmasını diliyor, bu vesileyle Belediye Başkanımız Sayın REMZİ AYDIN'a Şükranlarımızı Arz ediyoruz.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014