ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Nuri AKÇAY (1937-)

27 Aralık 1937 yılında Eyüp’te doğdu. Küçük yaşlarda babasının gönül dostları ile yapmış olduğu tasavvuf konulu sohbetlerde bulundu, orada icra edilen tasavvuf mûsıkîlerinden esinlenerek müziğe aşina oldu. Daha sonra müzik onun için vazgeçilmez bir tutku haline geldi.

İlkokulu Rami Hacı Ali Paşa okulunda, orta okulu Eyüp Orta Okulunda (şimdi Ebusuud Orta Okulu) ve liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu daha sonra girdiği İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde özel nedenlerden ötürü tahsilini yarım bıraktı.

Orta okul ve lisede öğrendiği mûsıkî bilgilerini geliştirmek için 1965 yılında kısa bir süre bestekâr Necdet DÖNMEZ’le çalıştı. 1966 yılında Udî Rıdvan AYTAN yönetimindeki Kadıköy Mûsıkî Derneği’nin çalışmalarına katıldı, verilen konserlerde koronun dışında solist olarak görev yaptı. 1970 yılında Dr. Teoman ÖNALDI’nın yönettiği İleri Türk Müziği Konservatuarı’na devam etti, korist ve solist olarak görev aldı. 1972 yılı sonunda Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Beykoz’daki görevine atanması ile birlikte, Beykoz Mûsıkî Derneği’nde ud sanatçısı ve solist olarak görev yaptı. Bu tarihten itibaren beste çalışmalarına başladı. 1986 yılında Süheyla ALTMIŞDÖRT yönetimindeki Eyüp Mûsıkî Derneği’ne dahil oldu. Sanat müziği dalında 22 adet, tasavvuf müziği dalında 6 adet esere sahiptir.

Ayrıca yakında kitap haline getireceği bir çok şiiri de mevcuttur. Şiirlerinde şair olan erkek kardeşinin etkisinde kalmıştır. Evli ve bir çocukludur, oğlu Murat AKÇAY bir dönem Süheyla ALTMIŞDÖRT yönetimindeki koroda görev yaptı.

1986 yılında emekli olan besteci hâlen özel bir şirkette müşavir olarak görev yapmaktadır.

Müzik Alanı Ulusal Meslek Standardı Hazırlanarak Görüşe Sunuldu.

Eyüp Musiki Vakfı olarak; “Şarkıcı/Seviye 6”, “Çalgıcı/Seviye 6” ve “Koro Şefi/Seviye 6” Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilmiştir.

İlgili tarafların görüşüne sunulmuş olan ilgili Ulusal Meslek Standardı’na ulaşmak için tıklayınız.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014