ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Sadettin HEPER (1899-1980)

10.05.1899 tarihinde Eyüp’te doğdu. Halit Efendi ile Zehra Hanım’ın oğludur. Orta öğreniminden sonra çeşitli memuriyetlerde bulundu. 1924 yılında tekkelerin kapatılmasına kadar, Mevlevîhânelerde kudüm çaldı. İstanbul Belediye Konservatuarı Repertuar Kurulu’nda ve bir ara İstanbul Radyosu’nda danışman olarak çalıştı. Her yıl Konya’da Mevlânâ’yı anma törenlerinde Âyîn yönetti. 11.05.1980 tarihinde öldü. Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

Mûsıkî çalışmalarına çocukluğunda Ahmed IRSOY’dan ders alarak başladı. Bu hocasından uzun yıllar içinde 30 âyin, dinî ve dindışı olmak üzere 1000′e yakın eser meşk etti. Ney hocası Hakkı Dede’dir. Neyzen Emin YAZICI’dan Hamparsum, Rauf Yekta Bey’den batı notası, mûsıkîmizin inceliklerini ise Ahmed Avni KONUK’tan öğrendi. Sadettin HEPER, geleneksel meşk sistemi içinde yetişmiş bir mûsıkîşinastı ve “AREL-EZGİ-UZDİLEK” sistemine karşı idi. Bend-i Hisar adında makam tertip etmişti. Geleneklere bağlı bir bestekâr olarak bir âyîn, beste, aksak semâî, yürük semâî ve şarkı olmak üzere 15 sözlü eser ve bir peşrev besteledi. Çok öğrenci yetiştirmiştir. Bunlardan ilk akla gelenler arasında Kânî KARACA, Aziz BAHRİYELİ, Hüseyin TOP ve Ahmet ÖZHAN gibi kıymetleri sayabiliriz.

2018/2019 Çalışma Dönemi Açılışı

2018/2019 Çalışma döneminden itibaren EYÜP SULTAN BELEDİYE BAŞKANI , Sayın REMZİ AYDIN'ın destek ve himayelerinde Belediye ve Vakfın müşterek çalışması ile Türk Müziği faaliyetlerini KONSERVATUAR olarak devam ettirmeyi amaçlıyoruz.

EYÜP MÛSIKÎ VAKFI bu konuda Mütevelli Üyemiz Aylin Şengün Taşçı tarafından hazırlanan STATÜ’yü görüşmek üzere ilk toplantısını yaptı.

Toplantımıza Vakıf Mütevelli üyeleri : Nihat İncekara, Aylin Şengün Taşçı, Vedat Çakır, Uygun Somer, Sevinç Erdoğan Karatepe ve Mehmet Karaman, Denetleme Kurulu Üyesi: Birol Güner , Sanat Eğitmenlerimiz Emine Yılmaz, Sinem Sevindik, Rıfat Çalışkan ve Vakıf Görevlisi Adem Ödübek katıldılar.

Çalışmalarımızın TÜRK MÜZİĞİ'ne hizmet yolunda Hayırlar getirmesini ve Başarılı sonuçlara ulaşmasını diliyor, bu vesileyle Belediye Başkanımız Sayın REMZİ AYDIN'a Şükranlarımızı Arz ediyoruz.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014