ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
İbrahim Halil TAŞKENT (1943-)

1943 yılında Kilis’te doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini burada, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. Çanakkale ve İstanbul’un çeşitli lise ve dershanelerinde coğrafya öğretmeni olarak çalıştıktan sonra 1994′te emekli oldu. Evli olup 1968′den beri Eyüp’te oturmakta ve Eyüp mûsıkî Derneği’nin üyelerindendir.

Şiir ve şarkı sözü (güfte) yazmaya ortaokul, beste çalışmalarına lise sıralarında başladı. Müzik bilgilerini kendi gayretleriyle öğrendi, İstanbul Üniversitesi Korosu’nda geliştirdi.

Şarkı sözleri çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde yayınlandı ve bazıları ödül aldı. Ayrıca Ali ŞENOZAN, Suphi İDRİSOĞLU, İsmail DEMİRKIRAN başta olmak üzere bir çok besteci tarafından da bestelendi. T.S.M. türünde yaptığı bestelerin çoğunun güftesi de kendisine aittir. Sözlü-sözsüz 200 civarındaki bestesinin yaklaşık 50 tanesi T.R.T. repertuarında bulunmaktadır. 1970 ve 1980′li yıllarda T.R.T.’de amatör ses sanatçısı olarak radyo ve TV çalışmaları da yapmıştır.

Müzik Alanı Ulusal Meslek Standardı Hazırlanarak Görüşe Sunuldu.

Eyüp Musiki Vakfı olarak; “Şarkıcı/Seviye 6”, “Çalgıcı/Seviye 6” ve “Koro Şefi/Seviye 6” Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilmiştir.

İlgili tarafların görüşüne sunulmuş olan ilgili Ulusal Meslek Standardı’na ulaşmak için tıklayınız.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014