ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Nihat İNCEKARA (1944-)

08.08.1944 tarihinde Kırklareli’nde doğdu. Çok küçük yaşta iken ailesi ile birlikte Eyüp’e yerleşti. İlk ve ortaokulu Eyüp’te, liseyi Beyoğlu Ticaret Lisesi’nde okudu. Öğrenim hayatını İktisâdî ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirerek tamamladı. 25 yıla yakın özel sektörde muhasebe ve malî işler uzmanı olarak çalıştıktan sonra 1984-1987 yılları arasında Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Çeşitli dönemlerde Eyüp Spor Kulübü Başkanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulları üyeliklerinde bulundu. 1994-1998′de 2 dönem Eyüp Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçildi, hâlen bu görevini sürdürmekte ayrıca Eyüp’te bulunan kendi ofisinde malî müşavirlik yapmaktadır.

Rumeli kökenli bir aileye mensup olan Nihat İNCEKARA babasının radyo tamircisi olması hasebiyle küçük yaşlarda evlerinde bulunan plaklardan Türk mûsıkîsi ile tanışma fırsatını buldu.

Orta öğrenimini sürdürdüğü yıllarda kendi özel merakı ile şarkı güftelerini ezberleyerek bu konuda oldukça yüksek sayıda şarkıyı, sözleri, makamı ve bestekârı ile birlikte öğrendi. Daha sonra Avni ANIL’ın kendisine verdiği kanunu öğrenmek için Eyüp’te bulunan kanuni Şeref SUNAY hanımdan kısa bir süre dersler aldı. Bir sürede Dr. Teoman ÖNALDI yönetimindeki İleri Türk mûsıkîsi Konservatuarı Derneği’nden faydalanan Nihat İNCEKARA, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı olduğu 1984 yılında arkadaşları ile birlikte Eyüp mûsıkî Derneği’ni kurdu. O tarihten bu güne 2 dönem dışında derneğin başkanlığını yapmakta ve mûsıkîmizin Eyüp çevresinde eski köklü hüviyetini sürdürmesi ve mûsıkîmize gönül verenlerin bir araya gelmesi yolunda Eyüp’te hizmetler vermeye devam etmektedir.

Kanun çalan ve amatör olarak şiir ve beste çalışmaları da yapan Nihat İNCEKARA’nın “Yıllarca gizledim kalbimde onu” (Aşk Madalyonu), “Böyle sevda olmaz olsun” ve “Unuttum desem de inanma sakın” isimli şarkıları plağa okunmuş bunlardan sonuncusu Mediha ŞEN SANCAKOĞLU tarafından seslendirilmiştir.

Müzik Alanı Ulusal Meslek Standardı Hazırlanarak Görüşe Sunuldu.

Eyüp Musiki Vakfı olarak; “Şarkıcı/Seviye 6”, “Çalgıcı/Seviye 6” ve “Koro Şefi/Seviye 6” Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilmiştir.

İlgili tarafların görüşüne sunulmuş olan ilgili Ulusal Meslek Standardı’na ulaşmak için tıklayınız.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014