ANASAYFA BASIN ODASI İLETİŞİM
Eyüp Musiki Cemiyeti
Hacer TISOĞLU

Giresun’un Alucra ilçesinde doğdu. Çok küçük yaşta ailesi ile birlikte İstanbul’a gelerek Eyüp Sultan’a yerleştiler. Müziğe beş yaşında önce mandolin ile başladı, daha sonra bağlama çalarak devam etti. Orhan Dağlı ve Nida TÜFEKÇİ’den Türk Halk Müziği dersleri aldı. Daha sonra Neriman ALTINDAĞ TÜFEKÇİ’nin yönettiği korolarda çalışmalarını sürdürdü.

Orta okulda okurken kanun sazını seçerek ilgisini Klâsik Türk Müziği üzerine yoğunlaştırdı. Aynı yıllarda Dr. Teoman ÖNALDI’nın yönettiği İleri Türk Müziği Konservatuarı ile Süheylâ ALTMIŞDÖRT’ün yönetimindeki Üniversite Korosu’nun çalışmalarına katılarak bilgi ve repertuarını geliştirdi. Matbaa Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi ve sınıf atlayarak iki senede mezun oldu. 1976 yılında İstanbul Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nun ilk kadrosuna kanun sanatçısı olarak girdi ve koronun periyodik konserlerine ek olarak yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği çok sayıda konserde solist ve saz sanatçısı olarak yer aldı. Aynı yıl kurulan İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda yaklaşık olarak üç yıl Nevzat ATLIĞ, Bekir Sıtkı SEZGİN, Tülün KORMAN, Tülin YAKARÇELİK ve Özdal ORHON gibi hocalarla birlikte görev yaptı. Hâlen İstanbul Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda kanun sanatçısı olarak görevine devam eden Hacer TISOĞLU, Kimya Mühendisi Nedim TISOĞLU ile evli olup Çiğdem (doğ. 1982) isimli bir kız çocuğu annesidir.

Müzik Alanı Ulusal Meslek Standardı Hazırlanarak Görüşe Sunuldu.

Eyüp Musiki Vakfı olarak; “Şarkıcı/Seviye 6”, “Çalgıcı/Seviye 6” ve “Koro Şefi/Seviye 6” Ulusal Meslek Standardı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderilmiştir.

İlgili tarafların görüşüne sunulmuş olan ilgili Ulusal Meslek Standardı’na ulaşmak için tıklayınız.

Detaylar için tıklayınız...
Tülbentçi Muhittin Sokak No:11 Eyüp, İstanbul +90(212) 564 25 74 +90(212) 616 25 30 E-BÜLTEN

Eyüp Mûsıkî Vakfı • copyright © 2014